A kecskesajtról
A kecskesajt
Az egykoron becses kecske, a szegény ember tehene és teje mintha háttérbe szorult volna napjainkban, a piacon és a köztudatban egyaránt. Pedig nagyanyáink idejében nagyon is elismerték gyógyító hatását, immunerősítő képességét. Valahogy mégis idegenkedünk tőle.
Az általában 40-45 %-os zsírtartalmú kecskesajt meglehetősen tömény. Íze igen markáns, ezért csak kevés kell belőle. A kecskesajtot főleg kis üzemekben, manufaktúrákban, jellemzően kézzel készítik. Ez hazánkra és Nyugat-Európára is érvényes. A legnagyobb hagyománya Franciaországban van a kecskesajtnak, de fogyasztják a görögök, a spanyolok, az osztrákok, a németek, a hollandok, az angolok is. Sokszor keverik juh- és tehéntejjel. A franciák chevre-nek (ejtsd: sevr) hívják.
Fajták
Rengeteg kecskesajt fajta létezik. Lehet nyers vagy pasztőrözött tejből készülő kecskesajtot kapni. A kecskesajtok íze az egészen enyhétől az igen erőteljesig terjed.
Létezik bevonat nélküli, a bevonatosok közül aranysárgás, penészes, élesztős vagy rúzsos (ez egy penészfajta). Magyar termelők is készítik a sózott faszénnel bevont kecskesajtot.
Zöldfűszerekkel is beborítják, és gyakran a sajt maga kap erős fűszerezést. Olajban eltett kecskesajtokat is lehet kapni, ezek akár fél évig is fogyaszthatók.
Formázásuk is igen sokféle, 4 féle alaptípust különböztetnek meg. (Alvadékot formákba öntik, sajtkendőben lecsöpögtetik, finomra kikeverik, vagy a töretet formázzák.)
Némelyeket törkölyben érlelnek, másokat zöld- vagy más fűszerekkel, levelekkel borítanak, így még különlegesebb aromát kapnak a sajtok. Máskor a fűszeres adalékokat az alvadékba keverik bele.
Zsírtartalmuk a sza.-ban általában 45%, a szárazanyag legtöbbször 40-45% között van.
A sajt tárolásáról
A sajt – legyen akár házi készítésű, akár boltban vásárolt – a tárolás során is különleges bánásmódot igényel. A tárolás módja elsősorban sajtfajtától függ, de van néhány alapszabály, amit minden esetben érdemes betartani.
A sajt folyton változik.
Az érés folyamata ugyanis nem áll meg azzal, hogy késznek nyilvánítjuk a sajtot. Tehát ha a sajtot tárolod, számíts rá, hogy a leggondosabban kialakított körülmények között is idővel változást tapasztalsz majd ízében, aromájában vagy állagában. Ez a változás nem feltétlenül rossz, sőt, néha megesik, hogy kifejezetten a sajt javára válik.
- a sajt ideális tárolási hőmérséklete 5-8ºC– ez lehet a hűtő gyümölcstároló rekesze vagy egy jól szellőző pince, kamra
- fontos a szellőzés és a magas páratartalom – ha zsírpapírba csomagolod a sajtot, majd beleteszed egy műanyag dobozba, mindkét feltételt teljesítetted
- A penészes sajtokat teheted műanyag dobozba, miután zsírpapírt terítettél az aljára – a papírt 2-3 naponta cseréld ki!
A fetát és a mozzarellát hagyd saját levében, egy jól záródó üveg vagy műanyag edényben. 1 hétig is eláll így.
Zöldfűszeres olajban eltett kecskesajtok
Sárga sajtbevonatos,amit fogyasztás előtt le lehet húzni róla.
Ilyen ízesítésüeket készítettem eddig